145 tysięcy wypożyczeń Płockiego Roweru Miejskiego

28.11.2018

W 4 miesiące płocczanie wypożyczyli rowery 145 tysięcy razy. Taki dobrego wyniku nikt się nie spodziewał! W piątek po raz ostatni w tym sezonie będzie można skorzystać z Płockiego Roweru Miejskiego. Ale spokojnie – jednoślady na ulice powrócą już w kwietniu.

Płocki Rower Miejski został uruchomiony 3 sierpnia. Początkowo system składał się z 25 stacji i 250 rowerów. W wrześniu uruchomiono dwie kolejne stacje – przy sklepie Decathlon i w Nowym Gulczewie. Łącznie można korzystać z 27 stacji i 267 rowerów.

Od początku byłem przekonany, że uruchomienie systemu płockiego roweru miejskiego będzie sukcesem” – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. „W ostatnich latach zbudowaliśmy blisko 60 kilometrów dróg rowerowych, w tym m.in. przecinającą całe miasto główną magistralę rowerową. Co bardzo charakterystyczne – błyskawicznie te nowe ścieżki zapełniały się rowerzystami. Pokazuje to, jak chętnie płocczanie korzystają z roweru jako alternatywnego dla samochodu środka transportu. O zainteresowaniu tym systemem mówi również fakt, że do Budżetu Obywatelskiego Płocka został zgłoszony i przeszedł przez głosowanie projekt zainstalowania stacji rowerów w Borowiczkach. Pozostaje nam tylko jedno: budować kolejne drogi rowerowe i rozwijać system roweru miejskiego.

Tylko w sierpniu odnotowano ponad 54 tysiące przejazdów. Z kolei rekord dzienny padł w piątek, 21 września. Przez 24 godziny rowery wypożyczono 2459 razy! Do tej pory w systemie zarejestrowało się ponad 14 tysięcy użytkowników.

Jesteśmy pod niemałym wrażeniem skali wykorzystania Płockiego Roweru Miejskiego. Widać wyraźnie, że płocczanie nie traktują roweru miejskiego jedynie jako gadżetu, ale korzystają z niego regularnie przy codziennych dojazdach. To bardzo ważne, bo tym samym realizowane jest główne założenie systemu, jakim jest zmiana nawyków komunikacyjnych i popularyzacja ekologicznego transportu rowerowego” – mówi Robert Lech, prezes Nextbike Polska.

 

Najpopularniejsze stacje Płockiego Roweru Miejskiego:

 1. Kobylińskiego – Bielska
 2. Piłsudskiego – Otolińska
 3. Narutowicza
 4. Jachowicza – Sportowa
 5. Tysiąclecia – Nowaka

Najpopularniejsze trasy Płockiego Roweru Miejskiego:

 1. Piłsudskiego – Otolińska do Kobylińskiego – Bielska
 2. Kobylińskiego – Bielska do Piłsudskiego – Otolińska
 3. Dobrzyńska – Gałczyńskiego do Łukasiewicza – Orlen Arena
 4. Łukasiewicza – Orlen Arena do Dobrzyńska – Gałczyńskiego
 5. Kobylińskiego – Bielska do Stary Rynek

Średni czas jednego wypożyczenia Płockiego Roweru Miejskiego wyniósł w tym sezonie 21 minut i 4 sekundy.

Rowery można wypożyczać do piątku do północy. Potem stacje zostaną wyłączone, a rowery trafią do magazynu, gdzie przejdą przegląd techniczny przed nowym sezonem. Ten rozpocznie się 1 kwietnia 2019 roku.

 • flagPl
 • flaggb